Poradnik - ngo.pl

Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.
Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.

Kampanie społeczne i inne formy obecności OPP w mediach publicznych

Reklama

Kampanie społeczne prowadzone przez organizacje pożytku publicznego mogą wykorzystywać media publiczne. Ustawa o działalności pożytku daje OPP uprawnienia do bezpłatnego czasu antenowego.

1

Historia współpracy organizacji pożytku publicznego z mediami

"Jednostki publicznej radiofonii i telewizji umożliwiają organizacjom pożytku publicznego nieodpłatne informowanie o ich działalności na zasadach określonych w przepisach odrębnych" – mówi artykuł 26 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

Przez długie lata od uchwalenia tego przepisu był on martwy. Rozporządzenie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji precyzujące zasady wykorzystania czasu antenowego przez organizacje pożytku publicznego pojawiło się dopiero w 2011 roku.

Reklama
2

Kampanie społeczne i inne rodzaje audycji

Uprawnienie do bezpłatnego czasu antenowego to uprawnienie wyłącznie organizacji pożytku publicznego. Stowarzyszenie czy fundacja, która nie ma zarejestrowanego statusu pożytku nie uzyska dostępu do radia czy telewizji, w ramach uprawnienia opisanego w art. 26 ustawy.

Ustawa o pożytku hasłowo kreśli mediowy przywilej OPP (zobacz cytat z początku artykułu) i od razu odsyła do odrębnych przepisów.

Te przepisy, z doprecyzowaniem uprawnień organizacji pożytku, znajdujemy w rozporządzeniu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z 29 kwietnia 2011 r. w sprawie trybu postępowania związanego z nieodpłatnym informowaniem w programach jednostek publicznej radiofonii i telewizji o prowadzonej przez organizacje pożytku publicznego nieodpłatnej działalności pożytku publicznego.

Rozporządzenie mówi o trzech rodzajach audycji. Pierwszy rodzaj to audycje informacyjne, publicystyczne i dokumentalne, przygotowywane przez samą telewizję czy radio publiczne. Organizacje pożytku są bohaterami tych audycji. Drugi to audycje informujące o zasadach przekazywania 1% – one również w myśl rozporządzenia mają powstawać w TVP i Polskim Radiu.

Trzeci rodzaj to audycje prezentujące kampanie społeczne. W tym przypadku materiału nie przygotowuje publiczny nadawca. Tworzy go sama organizacja, a następnie dostarcza do emisji.

W poradnik.ngo.pl opisujemy możliwości związane z tym właśnie trzecim rodzajem audycji wymienianym w rozporządzeniu, kiedy OPP wykorzystuje bezpłatny czas antenowy produkując spot i wysyłając go do emisji w TVP i (lub) Polskim Radiu.

Potrzebujesz pomocy w innej formie? Masz konkretne pytanie?

Komentarze

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu.